Yangından Korunmak İçin Kullanılan Malzemeler

Kasım 16, 2018 0 Yazar: admin
Yangından Korunmak İçin Kullanılan Malzemeler

Yangından korunma hakkında bilgi verirken, otomatik sprinkler ve yangın alarmları hakkında bilgimiz olması gerekir. Ancak, bunlar bina sakinlerini yangından koruyan birçok bileşen arasında sadece iki tanesidir.  Ayrıca, yangın danışmanları tarafından kontrol edilemediğinde, yangın çıktığında yangını söndürmek daha zor hale gelecektir.

Yangın Söndürme Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

  • Sprinkler Sistemi;

Adından da anlaşılacağı gibi, otomatik sprinkler, insan müdahalesine gerek kalmadan yangına tepki verir. Filmler ve TV dizileri yangın sprinkleri hakkında bazı yanlış fikirler verir. Örneğin, sprinklerin iç mekânları tamamen en ufak bir duman işareti ile tamamen devreye girdiğine dair yaygın bir inanış vardır. Gerçekte, yangın sprinklerleri ısıya tepki olarak otomatik olarak çalışırlar ve çoğu durumda bir sprinkler bir yangını söndürmek için yeterlidir.

Büyük bir bina için otomatik bir sprinkler sistemi büyük bir yatırımdır. Ancak kontrolsüz bir yangının hasarını tamir etmek çok daha pahalı olabilir. Ayrıca bu yangınlar ölümlere ve yaralanmalara neden olabilir.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemi, yangın olmaması için binaları 24 saat takip eder. Yangın tespit edilirse sesli ve görsel sinyaller üretir. Bir kontrol ünitesi, tüm yangın algılama cihazlarından otomatik veya manuel girişler alır ve ilgili bildirim sistemlerini etkinleştirir. Ayrıca, yangın algılandığında yeterli tepki önlemlerini başlatmak için yangın alarmları kullanılabilir.

Yangın alarm gereksinimlerinin söz konusu binanın doluluk sınıflandırmasına bağlı olarak önemli ölçüde değiştiğini belirtmek önemlidir. Doğru gereksinim setini takip etmek, bir kodla uyumlu yangın alarmı tasarımının ilk adımıdır.

Yangın alarmları, tehlikeli maddeleri içeren tehlikeli koşullara işaret etmek için kullanılan acil durum alarmları ile karıştırılmamalıdır.

Duman Kontrol Sistemleri:

İnsanlar içgüdüsel olarak ateşten kaçınırlar, ancak dumanla ilgili tehlikeler yaygın değildir. Görünürlüğün sınırlandırılmasına ek olarak, yeterince büyük miktarlarda solunduğunda duman zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, bir yangından korunma sistemi, aynı zamanda, dumanı etkili bir şekilde ele alma, birikiminden kaçınma ve onu binadan çıkarma yeteneğine sahip olmalıdır. Duman hareketinin basınç ve sıcaklıkla çalıştığını unutmayın. Daha düşük basınçlı bir alandan daha yüksek basınçlı bir alana akan dumanı görmeyeceksiniz ve aynı zamanda sıcak hava ile birlikte yükselme eğilimi gösterir.

Duman kontrol sistemi için en önemli gerekliliklerden biri asansör boşluklarını ve merdivenleri temiz tutmaktır. Bu alanlar, binayı tahliye etmek için kullanılır ve duman birikimi, insanların çıkışını zorlaştırabilir.