Kuru Toz Yangın Söndürücüler Nedir

Kasım 16, 2018 0 Yazar: admin
Kuru Toz Yangın Söndürücüler Nedir

ABC Kuru Toz (veya Kuru Kimyasal) yüklü yangın söndürücü, çok amaçlı bir yangın söndürücüdür ve Sınıf A, B & C yangınlarında kullanılabilir. Elektrik yangınlarında da kullanılabilirler, ancak hassas elektroniklere zarar verebilecek bir kalıntı bırakabilirler.

Toz yangın söndürücüler mavi bir etiketle renk kodludur. Kuru Toz yangın söndürücüler, yangınla kimyasal reaksiyona girerek, parçacıkların genleşmesine, yanmanın kimyasal olarak engellenmesine ve oksijenin atılmasını ve alevlerin boğulmasına neden olur. Metal yangınlar için uzman L2 ve M28 toz söndürücüler mevcuttur.

Kuru toz yangın söndürücü nasıl kullanılır:

  1. Kaplarda veya dökülen sıvılardaki sıvıları içeren yangınlarda, nozulu ateşin yakın kenarına doğru yönlendirin.
  2. Hızlı süpürme hareketi ile ateş tüm alevler sönene kadar uzak kenara doğru ilerler.
  3. Akan sıvıları içeren yangınlarda, nozulu alevlerin tabanına yönlendirin ve yukarı doğru süpürün.
  4. Elektrikli ekipmanlarda yangın durumunda, bunu yapmak güvenli ise akımı kapatın ve ardından nozulu doğrudan ateşe yönlendirin.
  5. Yangın söndürüldüğünde, boşaltmayı kapatın ve atmosfer temizlenene kadar bekleyin. Herhangi bir alev hala görülebilirse, tekrar boşaltın.

Kuru Tozlu Yangın Söndürücüler

Kuru toz yangın söndürücüler son derece çok yönlüdür ve A, B veya C sınıfı yangınlarda kullanılabilir – yanıcı sıvılar, elektrik yangınları veya ahşap veya kağıt gibi yanıcı maddeler içerenler.

1 kg’dan 12kg’a kadar çeşitli boyutlarda kuru toz yangın söndürücüler ve geleneksel tamamen kırmızı tasarım ve krom kaplamalar dahil olmak üzere bitirir.

Tozlu yangın söndürücünün binalarda boşaltılması, görünürlükte ani bir azalmaya neden olabilir ve ayrıca, kaçmayı, kurtarmayı veya diğer acil eylemleri geçici olarak tehlikeye atabilecek şekilde solunumu da bozabilir. Bu nedenle, bir sağlık ve güvenlik riski değerlendirmesi ile azaltılmadığı sürece, tozlu yangın söndürücüler genellikle iç mekanda kullanım için belirtilmemelidir.

Doğru Kuru Toz Yangın Söndürücü Seçimi

Kuru tozlu yangın söndürücüler, mavi bir etiketle renk kodludur ve yanmayı kimyasal olarak önleyerek ve yanma için gerekli olan oksijeni tahliye ederek çalışırlar – ateşi büyük ölçüde boğarak ve oksijen kaynağını keserek yangını söndürürler.

Çok yönlü olmasına rağmen, belirli kuru toz söndürücülerinin en uygun olduğu özel uygulamalar vardır. Örneğin, bir yangın söndürücü, yakıt depolama veya motorsport için en iyi seçenektir., L2 yangın söndürücüler , metal yangınları yakmak için akıllı seçimdir ve 600 g aerosol söndürücü veya 1 kg kuru tozlu söndürücü , bir araba söndürücü olarak kullanım için popüler seçeneklerdir.