İşyerlerinde Yangın Nedenleri

Kasım 16, 2018 0 Yazar: admin
İşyerlerinde Yangın Nedenleri

Hatalı Ekipman:

Yıpranmış bilgisayar kablolarından kırık mutfak cihazlarına kadar, bunlar ticari bir çevrede potansiyel olarak yangına neden olabilecek yaygın problemlerdir. Tüm elektrikli ekipmanların sağlam olduğundan emin olmak gerekir..

İşletmeler ayrıca, yangın tüplerinin ve diğer yangın güvenlik ekipmanlarının iyi çalışır durumda olmasının ve düzenli olarak bakım yapılmasını sağlamalıdır.

Eğer mutfak ekipmanı kullanılıyorsa veya örneğin bir fritöz kullanıyorsanız, bu ortam için uygun yangın söndürücüler ve yangın battaniyesi olduğundan emin olmalısınız. İdeal olarak, pişirme yağları ve katı yağları içeren ‘F’ yangınlarında kullanılabilen ıslak kimyasal yangın tüpüne ihtiyacınız olacaktır.

Hatalı Ekipman Kullanımı:

Çalışanların örneğin bilgisayar, cep telefonu ve yazıcı gibi işyerlerinde çeşitli tipte elektrikli ekipman kullanır. Bu nedenle adatörlerde güç yüklenmesi normal bir durumdur. Tek tek adaptör kullanmak yerine e çoklu bir uzatma kablosu kullanmak en iyisidir.

Yangın güvenlik ekipmanınızın yanlış kullanılmadığından emin olmak için gerekli önlemleri almanız da önemlidir. Ekipman; sağlayıcınız tarafından servise verildiğinde herhangi bir sorun varsa ortaya çıkar. Bununla birlikte, herhangi bir yangın ekipmanı, kontrolünün yapılmaması, yangın çıktığında sorun çıkarır. İdeal olarak, çalıştığınız yangın güvenlik firmasının yangın ekipmanınızı düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir.

Yangın Nedenleri;

Kağıt, plastik ambalaj ve karton gibi yüksek derecede yanıcı maddeler, özellikle ofis ve çalışma alanlarında, özellikle de kutular ve bilgisayarlar gibi alanlarda birikmelerine izin verilirse, büyük bir sorun olabilir. Bir yangın patlaması durumunda yakıt gibi davranma riskini azaltmak için düzenli olarak bu gibi materyallerden kurtulmanız gerekir.

Az sayıda çalışanınız olsa bile, küçük bir alanda çalışsanız bile, yaptığınız işin türüne bağlı olarak çalışanlarınızı korumak için bir yangın söndürücü kurmanız gerekir.

Genel Nedenler;

Kundaklama, ticari binalarda yangınların en yaygın nedenidir ve etkileri herhangi bir iş üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Ciddi bir yangın, yaşamları ve geçim kaynaklarını tahrip edebilir, bu yüzden yangın tüplerinizi her zaman kolayca ulaşabileceğiniz yerde olması gerekir. Ayrıca yangın anında binadan tahliye yapılmasının kolay olması için, tüm giriş ve çıkış kapıları, pencereler ve panjurlar iyi çalışır durumda olmalıdır. Çevrenizdeki pencere ve kapılar, herhangi bir davetsiz misafirlere karşı korunmak için güvenli ve sağlam olmalıdır. Ayrıca güvenlik aydınlatması da yerinde olmalıdır.

Kundaklama gerçekleşebileceği veya gerçekleşeceği konusunda hiçbir öngörüde bulunulmuyor, bu nedenle binaların yakılmasını  önlemek için tesisleriniz de en uygun yangın güvenlik ekipmanına sahip olmanın önemini yeterince vurgulamalıyız.

Binanızın büyüklüğüne ve işinizin niteliğine bağlı olarak, yer hakkında noktalı birkaç yangın tüpünden  daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.