Endüstriyel Yangınların 5 Önemli Sebebi

Kasım 21, 2018 0 Yazar: admin
Endüstriyel Yangınların 5 Önemli Sebebi

Yanıcı Tozlar:

Çoğunlukla gözden kaçan ve oldukça ölümcül olan yanıcı toz, gıda üretiminde , ağaç işlerinde, kimyasal imalatlarda, metal işlerinde, ilaçlarda ve adından söz ettirebileceğiniz hemen hemen her sektörde büyük bir yangın nedenidir . Bunun nedeni, gıda, boyalar, kimyasallar ve metaller de dahil olmak üzere her şeyden önce, daha büyük parçalarda yangın riski taşımayan malzemelerin bile toz formunda yanıcı olma potansiyeline sahip olmasıdır.

Ve bu yangınları söndürmek kolay değildir. Tipik olayda, bir ateşleme kaynağı ile temas eden yanıcı malzemeden küçük bir yangın meydana gelecektir. 

Ancak, bu küçük yangın problem değil. Sorun daha sonra ne olacak. Bölgede toz varsa, birincil yangın tozun havaya karışmasına neden olur. Daha sonra, toz bulutu kendiliğinden tutuşabilir ve bu da birincil yangının büyüklüğü ve ciddiyetinin birçok katı olabilen ikincil bir yangına neden olur. Yeterli miktarda toz birikmişse, bu ikincil yangınların tüm tesisleri yıkma potansiyeli vardır ve bu da büyük hasarlara ve ölümlere neden olur.

Yanıcı toz olaylarının nasıl önleneceği

Yanıcı toz yangınları ve patlamalarında ki ana bileşen, tozun kendisinin varlığıdır. Muhtemelen tozu tamamen ortadan kaldıramayacağınız halde, normal bir temizlik rejimini takip ederek tehlikeli bir seviyeye birikmediğinden emin olabilirsiniz.

Yanıcı Madde ve Cihazlarla Çalışma:

Tüm endüstrilerde endüstriyel yangınların önde gelen nedenlerinden biridir.

Genellikle kaynak ve metal kesimi ile gerçekleşse de, ateşleme tehlikesi doğuran, lehimleme, yanma, ısıtma dahil olmak üzere birçok başka sebebi vardır. Bunun nedeni, 100 ° C ‘den daha yüksek sıcaklıklara ulaşan kıvılcım ve erimiş malzemedir.

Nasıl önleyebiliriz?

İş güvenliği kuralları uygulandığı takdirde bu yangınların önüne geçilebilir.

 • Mümkünse ateşli işlerden kaçının. Bu her zaman uygulanabilir bir çözüm değildir, ancak bir alternatif varsa, onu alın.
 • Personeli , ateşli iş ile ilgili tehlikelere, herhangi bir yere özgü tehlikelere, uygun politika ve prosedürlere ve güvenlik ekipmanlarının kullanımına ilişkin eğitin. .
 • Bölgenin tozlar, sıvılar ve gazlar dahil olmak üzere yanıcı veya yanıcı maddelerden uzak olduğundan emin olun.
 • Tüm projeler için, izinlerin gerekli olmadığı durumlarda bile yazılı bir izin sistemi kullanın. 
 • Çalışmayı denetle . Özellikle dışarıdan yükleniciler kullanıyorsanız, denetim sağlamak için bir güvenlik uzmanının bulunduğundan emin olun.

Yanıcı sıvılar ve gazlar:

Yanıcı sıvıların ve gazların bulunduğu herhangi bir işin doğasında kesinlikle bir tehlike vardır, ancak bu riskleri azaltmak için mevcut tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. 

 • Tehlikeleri bilin. Önlemenin önemli bir bileşeni, sadece tesislerinizdeki her sıvı için güvenlik bilgisini bilmek. Bu bilgi, bu ürünlerle birlikte gelen malzeme güvenlik bilgi formunda (MSDS) mevcuttur.
 • Yanıcı sıvıları uygun bir şekilde saklayın. Tüm tehlikeli materyallerin, OSHA-uyumlu prosedürlere göre saklandığından emin olun.
 • Tüm ateşleme kaynaklarını kontrol edin. Yanıcı maddeleri bilerek ısındığınızda, ateşleme kaynaklarını olabildiğince uzak tutun.
 • Kişisel koruyucu ekipman sağlayın. Bu, tüm yangın tehlikesi kategorilerinde, özellikle de sıvılar ve gazlar söz konusu olduğunda bir zorunluluktur.

Ekipman ve makineler:

Hatalı ekipman ve makineler de endüstriyel yangınların başlıca nedenleridir.

Ateşli ve sıcak iş ekipmanı tipik olarak buradaki en büyük problemlerdir – özellikle uygun şekilde kurulmamış, çalıştırılmamış ve bakımı yapılmamış fırınlar. Ayrıca, herhangi bir mekanik ekipman, hareketli parçalar arasındaki sürtünme nedeniyle yangın tehlikesi oluşturabilir. Bu risk, yağlama dahil önerilen temizlik ve bakım prosedürlerini izleyerek pratik olarak sıfıra indirgenebilir.

Nasıl Önlenebilir?

Bilmediğiniz riskleri önleyemezsiniz. Yangın güvenlik eğitimi sağlayın, böylece tesisiniz deki herkes, hangi riskleri izleyeceğini bilir.

Temizlik:

Ekipmanlarınızı ve makinelerinizi ve etrafınızdaki alanı temiz tutun. Cihazlar, özellikle kir veya gresle kaplanan elektrik teçhizatı büyük bir risk oluşturmaktadır. Ekipmanlarınızı ve makinelerinizi temiz tutarak, bir yangın başladığında, uzun süre yanmaya yetecek kadar yakıt bulunmayacaktır.

Bakım

Son olarak, fabrikanızdaki tüm ekipman ve makineler için üreticinin tavsiye edilen bakım prosedürlerini takip edin. Aşırı ısınmayı önleyerek yangın riskinizi azaltmanın yanı sıra, düzenli bakım da ekipmanınızın uçtan uca çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır.

Elektriksel tehlikeler:

Elektrik yangınları üretim tesislerinde yangınların en önemli beş nedenlerinden biridir. Burada belirli elektriksel tehlikelerin kapsamlı olmayan bir listesi:

 • Kodlanmış veya kodlanmamış kablolama
 • Aşırı yüklü çıkışlar
 • Uzatma kabloları
 • Aşırı yüklü devreler
 • Statik deşarj

Bu yangınların neden olduğu hasar, bu listedeki diğer öğelerin birçoğu sayesinde hızla birleşebilir. Yukarıdaki tehlikelerden herhangi biri, yanıcı sıvıların yanı sıra yanıcı sıvıların ve gazların tutuşma kaynağı olarak işlev görebilecek kıvılcımlara neden olabilir.

Elektrikli yangınlarını nasıl önleyebiliriz?

Önceki risklerde olduğu gibi, elektrik yangınlarını önlemenin anahtarı da farkındalık ve önleme. Bu, eğitim, bakım ve en iyi uygulamaları takip etmeyi içerir.

 • Elektrikli ekipmanı veya devreleri aşırı yüklemeyin.
 • Kullanılmadığı zaman geçici ekipmanı takılı bırakmayın.
 • Uzatma kabloları kullanmaktan kaçının ve bunları asla kalıcı çözümler olarak düşünmeyin.
 • NFPA veya OSHA tarafından gerekli görülen yerlerde antistatik ekipman kullanın.
 • Yanıcı tozları ve diğer tehlikeli maddeleri ekipman ve makineler içeren alanlardan çıkarmak için düzenli bir temizlik planını takip edin.
 • Bir raporlama sistemini, bir elektrik yangın riski gözlemleyen herkesin sonuç vermeden rapor edebilmesini sağlayın.